ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА КОЛАБОРАЦІЙНУ ДІЯЛЬНІСТЬ

Дата: 14.12.2022 13:26

Фото без опису

15 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 3.03.2022 року № 2108-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність» (далі – Закон), яким в Україні передбачено кримінальну відповідальність за вчинення низки діянь, що сприяють збройній агресії на території України.

Так, Законом передбачено кримінальну відповідальність для осіб за здійснення ними колабораційної діяльність, що полягає, зокрема у вчиненні таких дій:

публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України;

публічні заклики громадянином України до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора;

співпраця з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора;

публічний заклик до проведення незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території;

невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

поширення антиукраїнської пропаганди у сфері освіти;

передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням тощо.

Отже, відповідальність наступає за діяння, умисно вчинене особою на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Звільняється від кримінальної відповідальності особа, якщо вона на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинила і добровільно заявила органам державної влади України про свій зв’язок з ними та про отримане завдання.

Середино-Будське бюро правової допомоги