-
-

Інформація щодо епізоотичної ситуації в світі та Україні

Дата: 03.01.2024 13:49
Кількість переглядів: 60

У 2023 році відзначається напружена епізоотична ситуація у світі, зокрема спостерігається стрімке поширення африканської чуми свиней (далі - АЧС) у країнах Європи та Африки, крім того у поточному році реєструвалися такі інфекційні хвороби тварин, як високопатогенний грип птиці, віспа вівців і кіз, ящур.

Що стосується України то епізоотична ситуація залишається контрольованою. Завдяки своєчасній організації заходів з контролю та профілактики в 2023 році в Україні.

Втім вкрай складною залишається ситуація щодо африканської чуми свиней. З початку 2023 року в Україні зареєстровано 38 випадків захворювання АЧС. Із них 18 спалахів - серед свійських свиней, по 7 - у свиногосподарствах і дикій фауні, а також 6 інфікованих об'єктів.

Один з основних шляхів поширення хвороби - це дикі кабани, їх кількість значно збільшилась через тимчасову заборону полювання, що діятиме до завершення воєнного стану.

Складною залишається ситуація зі сказом. Сказ – це надзвичайно небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини.

За оцінками науковців щороку сказ забирає життя 59 000 людей.

Тобто кожні дев'ять хвилин кожного дня від нього помирає одна людина, 4090 із яких - діти.

В Україні цього року вже зафіксовано більше 700 випадків захворювання тварин на сказ. Для порівняння за весь період 2021 року ця цифра склала - 641, а у 2022 році -468. Найбільше сказу виявлено серед котів і собак, на другому місті - червона лисиця.

Головними існуючими заходами попередження та профілактики виникнення, та розповсюдження захворювання в зонах неблагополучних по сказу є проведення вакцинації домашніх тварин, а також доведення до обґрунтованої норми чисельності популяції червоної лисиці 0,5-1 особина на 1 тис. гектарів угідь.

Україна приєдналась до Глобального стратегічного плану Всесвітньої організації охорони здоров'я, Продовольчої та сільськогосподарської організація ООН та Всесвітня організація охорони здоров'я тварин із ліквідації сказу людини, що передається собаками, до 2030 року «Нуль до 2030», поставивши собі амбітну мету ліквідувати сказ людини що передається собаками до 2030 року.

 

Інформація про стан профілактики сказу на території Шосткинського району

 

Наш район на сьогодні благополучний щодо сказу тварин. Останній випадок сказу реєструвався в 2021 році, собака в смт Свеса, хоча підозри в 2023 році були на сказ собак 3 випадки , котів - 2 випадки, щура - 1 випадок, корови - 1 випадок.

Відповідно до реєстрації випадків за останні 5 років район відноситься до стаціонарно неблагополучного по цьому захворюванню.

Запобігти цьому захворюванню можливо профілактичними заходами, а саме щепленням домашніх тварин, підтримання оптимальної чисельності популяції диких тварин в мисливських угіддях, благоустрою населених пунктів, дотримання правил утримання домашніх тварин, проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи з даного питання.

Щепленнями домашніх тварин проти сказу займаються фахівці державної та приватної ветеринарної медицини.

В поточному році фахівцями Шосткинської районної державної лікарні ветеринарної медицини в населених пунктах району щеплено проти сказу собак 15759 голів, котів – 12452 голови, продуктивних тварин (ВРХ) - 460 голів, лікарями приватної ветеринарної практики відповідно щеплено собак 1245 голів, котів - 716 голів.

Але незважаючи на виконання планових показників, все ж залишається значна частина домашніх тварин, які не щеплені.

Прикладом є той факт, що із зареєстрованих в районі 167 випадків покусів людей, 99 (60%) випадків нанесені не  щепленими тваринами (44 - домашні тварини, 55 - безпритульні тварини).

Ветеринарне законодавство, законодавство про захист тварин від жорстокого поводження, діюча Інструкція про заходи щодо боротьби зі сказом тварин, передбачає, що власники домашніх тварин зобов'язані доставляти тварин для клінічного огляду та щеплень. На практиці далеко не так. Якщо власники щеплюють в приватних клініках то туди дійсно доставляють тварин свідомо, щеплюють не замалі кошти та слідкують за періодичністю не менше одного разу на рік.

В сільській місцевості, приватному секторі міст, лікарі ветеринарної медицини  ідуть подвірно, та умовляють власника в наданні тварин на щеплення, значна частина яких відмовляють в щеплені. Причому нерідко відмови в грубій формі, розуміючи про безкарність, та безвідповідальність.

Відсутність обліку домашніх тварин ускладнює заходи з профілактики сказу.

З метою адаптації Українського законодавства до Європейського прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 03.11.2023 року 51171 «Про реалізацію експериментального проекту з проведення ідентифікації та/або реєстрації домашніх тварин». Нею передбачено добровільну реєстрацію або ідентифікацію домашніх тварин.

 

Інформація

щодо виконання планів протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних та паразитарних хвороб за 2023 рік та погодження планів на 2024 рік

Принципи розроблення, затвердження, перегляду ветеринарно- санітарних заходів базується на:

- належному стану захисту здоров'я тварин та пов'язаного з цим здоров'я людей;

- інформації про наявність хвороб тварин в Україні та виконання державних програм щодо боротьби з такими хворобами;

- прогнозованої оцінки рівня економічних втрат для тваринництва України пов'язаних із занесенням збудників відсутніх в Україні хвороб або поширення наявних хвороб;

- аналізу ризику пов'язаного з ветеринарно-санітарними заходами, запровадженими іноземними державами ( інформація про необхідність) мінімізації  негативного впливу ветеринарно-санітарних заходів на міжнародну та внутрішню торгівлю.

А тому в планах по району передбачені виконання по хворобам, які не реєструються в Україні (ящур, заразний вузликовий дерматит та інші), а також завжди береться до уваги прикордонний статус району.

Всього в планах протиепізоотичних заходів в цілому по Шосткинському району на 2023 було заплановано:

-  Діагностичних досліджень по 47 позиціях;

-  Профілактичних щеплень по 7 позиціях.

 

На базі Шосткинської міжрайонної державної лабораторії Держпродспоживслужби, утворився Шосткинський діагностичний відділ Сумської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби  із суттєвим скороченням штатів та значним обмеженням лабораторних досліджень, що ускладнило доставку біологічних матеріалів на дослідження.

По діагностичним дослідженням не виконано 19 показників (3996), як з об'єктивних так і суб'єктивних причин. По об'єктивних 4 причинах не виконано дослідження  сиворотки крові на бруцельоз (4 показники) - відсутність діагностикумів (виготовляла Херсонська біофабрика). Дослідження лисиць (щелепи, кров, мазків відбитків, трихінельоз) - 5 показників, не проводився відстріл із-за не проведення пероральної імунізації диких м'ясоїдних (військовий стан),  дослідження на сказ собак, котів, лисиць в разі підозри - 3 показники, виконано не повністю (не реєструвались випадки) діагностичні дослідження на лептоспіроз ВРХ - 1 показник по причині вибуття поголів'я МТФ в Зноб-Новгородській громаді, трихінельоз диких свиней - 1 показник. Полювання заборонено.

До об'єктивних причин необхідно віднести невиконання досліджень на інфекційні та паразитарні хвороби бджіл - 5 показників, овець бактеріологічно на інфекційний епідидиміт та коней на САП із-за недостатньо роз'яснювальної роботи з власниками по профілактичним щепленням, невиконано показник - пероральна імунізація диких м'ясоїдних тварин із об'єктивних причин. За результатами діагностичних досліджень виділено 10 голів корів хворих на лейкоз в Свеській, Зноб-Новгородській та Дружбівській територіальних громадах.

На даний час, ще залишилось 3 голови хворих корів на перетримці, решта здані на забій, власникам тварин вручені попередження, щодо відповідних обмежень.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь