-
-

УВАГА! ШАХРАЇ!

Дата: 20.02.2024 16:47
Кількість переглядів: 243

Фото без опису☝️Незважаючи на неодноразові попередження та нагадування з боку поліції, мешканці Сумщини продовжують потрапляти на гачок шахраїв, які зловживаючи довірою або ж обманом, видурюють у людей їхні особисті заощадження. Зловмисники весь час вигадують нові види та схеми шахрайств, враховуючи, наприклад, обставини, що склалися під час військового стану та вразливий стан окремих категорій громадян.

Так, наразі шахраї вдаються до розміщення оголошення у мережі Інтернет, соціальних мережах (Інстаграм, Тік-ток, Фейсбук і т.п.), месенджерах (Вайбер, Телеграм і ін.) про нібито виплату грошової допомоги громадянам України як від іноземних партнерів, так і від банківських установ (так звана «Є-допомога»). При переході за посиланням пропонується вибрати банківську установу з наявного списку, заповнити особисті відомості (прізвище, ім’я, по-батькові), а також відомості про банківську картку (номер картки, термін її дії, тризначний код зі зворотнього боку та фінансовий номер телефону). У деяких випадках, при переході за посиланням, випливає вікно, зовні схоже на стартову сторінку банківського застосунку, де необхідно вказати номер картки, пароль для входу у застосунок та фінансовий номер мобільного телефону. Ні в якому разі не заповнюйте таких посилань, зазначаючи конфіденційні відомості про себе, належні вам банківські картки та пароль до входу у банківський застосунок. Якщо ви зазначите такі відомості, доступ до електронного кабінету банку опиниться у руках зловмисників, які швидко викрадуть ваші заощадження. Для зарахування на вашу картку грошової допомоги достатньо знати лише її номер. Всі інші конфіденційні відомості про картку намагаються отримати тільки шахраї.

Також, набуло розповсюдження шахрайство, коли невідома особа, яка видає себе за громадянина іншої держави, в соціальних мережах пропонує розпочати спілкування. Під час спілкування, яке по часу може тривати до кількох місяців, невідома особа входить в довіру, пропонує особисто приїхати до України для спільного проживання або ж передати посилку з цінними речами, грошима, ювелірними виробами тощо, але для цього вимагає оплатити нібито послуги митниці, кур’єра, який доставляє посилку тощо. Довірливі громадяни переводять на рахунки, вказані шахраєм, значні суми грошей. Після того, як шахрай отримав кошти, він спілкування припиняє. Досить часто в таку пастку потрапляють одинокі літні люди. Попередьте про такий вид шахрайства своїх рідних, знайомих та вбережіть їх від втрати коштів.  

Окремим видом шахрайств є оголошення в соціальних мережах та месенджерах про швидкий заробіток. Шахраї під виглядом банківських установ, електронних платіжних систем, відомих інтернет-магазинів, готельного бізнесу, пропонують вкласти гроші нібито в розкрутку магазинів, готелів, придбання криптовалюти, перегляду соціальних мереж та оцінки відео чи посту шляхом проставлення «лайку» («вподобайки») і т.п. При цьому обіцяють за кілька днів примножити вкладені кошти в кілька разів. Для того, щоб особа в це повірила, можуть навіть перевести на рахунок потерпілого незначну суму грошей під виглядом нібито отриманих відсотків. Після отримання від потерпілого значних сум вкладень, спілкування припиняють та видаляють переписки.

Часто шахраї надають неправдиві оголошення про продаж автотранспорту, переважно автомобілів підвищеної прохідності та мікроавтобусів, які наразі потрібні військовим. Обіцяють доставити автомобіль з-за кордону, при цьому зазначають досить низьку ціну, значно меншу за середньоринкову. Обов’язковою вимогою шахраїв є передплата досить значних сум грошей, як правило від 30 до 150 тисяч гривень, які необхідно перевести на банківську картку. Шахраї можуть надіслати вам навіть фото нібито свого паспорту. Однак, як правило, такі документи були раніше викрадені у їхніх власників та використовуються злочинцями для ошукування інших. Якщо ви все ж потрапили на їхній гачок і перевели якусь частину грошей, шахраї і надалі намагатимуться отримати від вас ще кошти, наприклад, нібито за переміщення авто з іншої країни через кордон, оплату за пальне, або ж оплату за дрібний ремонт через поломку, яка сталася при доставці авто. Звісно ж, ніякого авто ви не отримаєте. Радимо у випадках придбання автотранспорту у осіб, яких ви не знаєте, уникати передплати, вимагаючи особисту зустріч або ж спілкування по відеозв’язку. Якщо особа з тих чи інших причин буде відмовлятися показати своє обличчя, то це скоріше за все шахрай.

Злочинці продовжують видавати себе за працівників банківських установ та телефонувати з повідомленнями про нібито заблоковану картку, яку можна розблокувати, надавши їм інформацію про код, який надійде на ваш фінансовий номер телефону в смс-повідомленні. У деяких випадках шахраї повідомляють, що необхідною умовою є переведення всіх ваших заощаджень на іншу банківську картку, вам не належну або ж створену щойно спеціально для вас. Також, часто шахраї, що видають себе за працівників банків, телефонують та повідомляють, що з банківською карткою проводяться нібито шахрайські дії та хтось намагається розрахуватись нею, наприклад, в магазині, і тому всі гроші потрібно перевести на іншу картку. Крім того, невідомі особи, видаючи себе за працівників банків, можуть зателефонувати та повідомити, що хочуть провести ідентифікацію особи, для цього потрібно прийти до банкомату, де міститься відеокамера, та провести маніпуляції в банкоматі з банківською карткою. Як правило, у більшості випадків шахраї повідомляють, що вони телефонують з «центрального офісу» або «національного банку». Ніколи не продовжуйте спілкування з такими особами та перервіть розмову по телефону. Працівники дійсно банківських установ ніколи не запитують таку інформацію та не відслідковують ваші оплати в магазинах. Заблокувати ж картку чи внести відомості про себе ви можете самі, без допомоги будь яких осіб, зайшовши у банківський застосунок, або ж зателефонувавши на номери телефонів банку, що вказані на самій картці, чи особисто відвідати відділення банку. Не розголошуйте відомості про свою банківську картку невідомим особам, і так ви вбережете свої заощадження.

При здійсненні будь-яких банківських операцій радимо користуватися офіційними сторінками банківських установ у мережі інтернет та їх мобільними застосунками, встановленими у ваш мобільний пристрій з офіційних джерел.

При замовленні товарів в Інтернеті перевіряйте, чи дійсно ви користуєтесь офіційною сторінкою магазину. Шахраї можуть створювати сайти, зовні схожі на офіційні сторінки відомих магазинів. Видати такий «піратський» сайт може інша адреса, яка відрізняється від офіційної, у пошуковому рядку пошукової системи, який ви використовуєте. Якщо на такому неофіційному сайті для оплати товару ви внесете інформацію про банківську картку, відомості про банківський рахунок стануть доступні шахраям. Те ж саме стосується і офіційних сайтів банківських установ. Шахраї можуть створювати схожі копії сторінок банків. Завжди звертайте увагу на можливі копії інтернет сайтів, коли при пошуку в інтернеті вам пропонується кілька схожих між собою сторінок.

Ще одним розповсюдженим видом шахрайств є отримання незаконного доступу злочинцями до соціальної мережі або месенджеру іншої особи, і від її імені здійснюється розсилання повідомлення про надання грошової допомоги шляхом переведення грошей на картку шахрая. Отримавши повідомлення від знайомого про допомогу, краще зателефонуйте йому та запитайте, чи дійсно саме йому потрібна допомога. Як правило, мобільний номер телефону вашого знайомого перебуває в мережі і ним користується саме він, а злочинці отримали доступ лише до соціальної мережі або месенжеру.

У разі, якщо ви здійснюєте продаж речей на торгівельних платформах в інтернеті (ОЛХ і ін.), та невідомий хоче придбати ваш товар, надсилає посилання на доставку, ніколи у посиланні не зазначайте відомості про термін дії картки, пароль, тризначний код з її зворотнього боку а також фінансовий номер телефону. Для зарахування вам грошей, покупцю достатньо знати лише номер вашої картки. Всі інші відомості про картку намагаються отримати лише шахраї для здійснення доступу до вашого банківського застосунку.  

Досить часто жертвами шахраїв стають літні особи, насамперед у випадках дзвінків псевдопрацівників банків. Ознайомте своїх рідних літнього віку з цими застереженнями. Так, ви вбережете їх від шахраїв.

Відділ комунікації поліції Сумської області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь