5-6 січня Україна святкує Водохресний святвечір та Водохреще
Водохресний Святвечір, другий Святвечір, Голодна кутя - це день напередодні великого церковного свята Хрещення Господнє. За новим церковним календарем його відзначають 6 січня (за старим - 19 січня), а голодну кутю готують 5-го числа (за старим - 18 січня).
Загалом у період святок готують три варіанти куті. Багата кутя (на перший Святвечір) має бути пісною, тобто, у страву не можна додавати вершкове масло. Щедра кутя передбачає наявність масла або вершків, у неї потрібно додавати всього і побільше. Голодна кутя 6 січня також пісна і зазвичай готується тільки із зерна та меду.
Найчастіше кутю готують із пшениці, рису, перловки, інколи - ячменю та булгура. Зерно в блюді символізує воскресле життя, а мед - солодкість майбутнього блаженного життя.
Водохреще - одне з найважливіших християнських свят у році, присвячене важливій події з життя Христа. У цю дату віруючі відзначають проведення обряду хрещення Ісуса в річці Йордан та його явлення народу як Спасителя та Месії. За новоюліанським календарем свято наступатиме 6 січня.
Цього ж дня відзначається інше свято - Богоявлення. У Біблії йдеться про те, що під час хрещення Ісуса на нього з небес опустився Святий Дух у формі білого голуба. Після цього всі присутні на ритуалі люди переконалися, що Ісус є Син Божий.
Прийняття хрещення Ісус показав, що цей обряд є для кожного християнина священним і обов'язковим, навіть для Сина Божого. Деякі християни вірять, що з тих пір вода річці Йордан щороку на Водохрещу змінює течію на протилежну.