ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ – ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ВИБІР КОЖНОГО
Ірина СВИСТУН, начальник Головного територіального управління юстиції у Сумській області
Час невпинно наближає громадян України до важливого моменту виборів 31 березня. Істинний вияв народовладдя – участь у виборах Президента України. Вільні у своєму виборі, наші громадяни повинні знати свої права як виборців, важливі основи виборчого законодавства, щоб була дотримана процедура волевиявлення.
Враховуючи результати досліджень експертів та соціологічних опитувань, коли навіть молоді люди відповідали, що не знають, як і до якої дати перевірити себе у списку виборців, Міністерство юстиції України у рамках загальнонаціонального право просвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» надає громадянам повну інформацію щодо організаційних моментів виборів.
Інформацію, об’єднану темою – «Я МАЮ ПРАВО ГОЛОСУ!» – активно поширює юстиція Сумщини, розповідаючи людям про важливе. Відповіді на найактуальніші запитання: Як перевірити себе у списку виборців? Як змінити місце голосування? Як проголосувати за місцем перебування? Що потрібно знати, якщо голосуєш вперше? – можна знайти за посиланням: http: //pravo.minjust.gov.ua/
На часі актуальне – кожен виборець має право (і повинен його реалізувати) перевірити себе у списку виборців. Зробити це можна так: онлайн – в особистому кабінеті виборця на веб-сайті Державного реєстру виборців: https://www.drv.gov.ua/
На виборчій дільниці за місцем голосування також можна перевірити себе у списках виборців, але не раніше 23 березня 2019 року.
У наш активний і дуже динамічний час, коли тисячі людей працюють, скажімо, в іншому місці, але прописані вдома, виникають запитання, а чи можна змінити місце голосування?
Для того, щоб змінити місце голосування, необхідно до 25 березня 2019 року включно звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про тимчасову зміну місця голосування:
- за місцем перебування на день виборів;
або
- місцезнаходженням виборчої дільниці, де буде зручно проголосувати;
- зареєстрованим місцем проживання.
Адреси та графік роботи органів ведення Реєстру: http://bit.do/contactRV
Зразок заяви: http://bit.do/zrazok
Для зміни місця голосування потрібні документи:
- паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки або картки (до картки додається Витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання) або тимчасове посвідчення громадянина України;
- посвідчення військовослужбовця/військовий квиток (для військовослужбовців строкової служби);
- документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування:
- довідка з місця навчання або роботи;
- посвідчення про відрядження;
- проїзні документи;
- договір оренди житла тощо.
Виборці, виборча адреса реєстрації яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях та території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не подавати документи, які підтверджують необхідність зміни місця голосування!
Заява про зміну місця голосування розглядається органом ведення Державного реєстру невідкладно, але не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування. Після задоволення заяви виборцю видається посвідчення про тимчасову зміну місця голосування.
Після прийняття рішення за заявою обов’язково перевірте себе у списку виборців на виборчій дільниці, яку визначено місцем голосування у посвідченні.
Вибори – процес, що характеризує громадянську зрілість кожного і суспільства загалом, а починається все із знання своїх прав, як виборця.