ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО СЬОГОДНІ – ГІДНЕ МАЙБУТНЄ ЗАВТРА

Дата: 28.03.2019 11:58

Міністерство юстиції і Уряд одним із ключових завдань своєї роботи визначили піклування про наше майбутнє – про наших дітей. Очевидно, що ця турбота неможлива без сприяння відповідальному ставленню батьків до своїх обов’язків по вихованню і належному утриманню дітей.

Одним з найуспішніших наших проектів є ініціатива #ЧужихДітейНеБуває та запровадження в дію 2х важливих пакетів законів, які значно посилили відповідальність за несплату аліментів. Зокрема, було заборонено виїжджати за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю та полювати. Такі заборони отримали більше 130 тисяч українців. Крім того, були встановлені штрафні економічні санкції від 20% до 50% від суми боргу. За цей час було винесено 62 тисячі постанов про накладення на боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментів більше року, штрафів. З них вже виконано 1100 постанов. При цьому з боржників стягнено в інтересах дитини 17 млн грн.

Важливим стимулюючим засобом для боржників виплатити аліментистали суспільно-корисні роботи, оплата за які пішла на погашення заборгованості перед дітьми, конфіскація та продаж активів, а також обмеження волі до 2 років.

В результаті цих заходів 5,2 млрд грн аліментів сплачено на користь півмільйона українських дітей з моменту започаткування ініціативи. Загалом завдяки дії усіх нововведень 2018-го року 52,6 тисячі боржників погасили заборгованість зі сплати аліментів у повному обсязі. Ще 43,9 тисячі виконавчих документів відкликано стягувачами у зв’язку з відсутністю претензій до боржника.

Що ми вже реалізували для того, щоб відповідальне батьківство стало нормою для українців?

1.  «Пакунок малюка» - масштабний проект Уряду, драйверами якого стали колеги з Мінсоцу.

З 1 вересня 2018 до кінця року 95 018 дітей отримали пакунок малюка. У січні 2019 року – майже 19 тис. дітей.

Для покращення вмісту «пакунку малюка» проведено моніторинг відгуків та пропозицій від батьків, які вже сьогодні отримали таку допомогу.

За вибором мами отримати «пакунок малюка» можна або при народженні дитини, або під час її виписки з пологового будинку, планується залучати фахівців із соціальної роботи до вирішення проблемних питань мами, яка ще перебуває у пологовому будинку і має складні життєві обставини.

Змінено Перелік вмісту «пакунку малюка», зокрема, збільшено розміри дитячих речей, доповнено перелік підковдрою.

Партнерами з ЮНІСЕФ вже аналізуються результати глибинних інтерв’ю, що були проведені з батьками – отримувачами допомоги «пакунок малюка».

2.  Запровадження податкової пільги для сумлінних батьків

Другий пакет законів #ЧужихДітейНеБуває збільшує перелік підстав для отримання податкової знижки батьками, які оплачують навчання дітей.

Податкова знижка – це сума, на яку дозволяється зменшити розмір сплаченого особою податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з оплатою нею послуг навчання. Орієнтовний розмір податкової знижки складає 18% від фактично сплаченої суми.

Раніше до знижки входила оплата в закладах професійної та вищої освіти. Відтепер податкову знижку можна отримати також на оплату навчання дитини в закладах дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти.

Отримати компенсацію за оплату навчання у 2018 році за новими правилами можна вже у цьому році. Щоб не втратити право на податкову знижку за 2018 рік,  подайте декларацію у період з 1 січня до 31 грудня 2019 року.

3.   «Муніципальна няня»

Відшкодування послуги з догляду за дитиною до 3 років.

Планується, що компенсація буде виплачуватись в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, якій надається послуга з догляду муніципальною нянею. З 1 січня 2019 року — 1626 гривень.

Компенсація надається за умови укладання договору про здійснення догляду між батьками чи опікунами та муніципальною нянею.

Компенсація не надаватиметься зайнятим батькам, які є батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

Які ще ініціативи ми пропонуємо запровадити разом з колегами з Уряду та міжнародними партнерами?

В першу чергу, проект «Є-Малятко», який передбачає отримання 9 послуг за 1 заявою. Це такі послуги, як:

1) державна реєстрація народження дитини;

2) реєстрація місця проживання народженої дитини;

3) призначення допомоги при народженні дитини;

4) реєстрація народженої дитини в електронній системі охорони здоров’я;

5) реєстрація народженої дитини у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;

6) отримання посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім'ї;

7) визначення походження народженої дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою;

8) визначення належності дитини до  громадянства України;

9) присвоєння дитині унікального номеру запису в Єдиному державному демографічному реєстрі.

Для України – це безпрецедентна послуга. Але в світі схожа практика вже зарекомендувала себе. Зокрема,  в Канаді та Сербії діє система надання послуг «5-В-1», в Новій Зеландії та Австралії - «3-В-1».

Новою ініціативою ми намагаємося максимально спростити життя батьків у час, коли в них і без того з’являється багато клопотів. За нашими підрахунками, проект «Є-Малятко» дозволить зменшити кількість необхідних візитів з 10 до 0, а кількість документів - з 33 до 1. Батьки зможуть подати заяву одразу ж у пологовому будинку. Також це можна буде зробити і в будь-який інший зручний спосіб - через ЦНАПонлайн, в органах державної реєстрації актів цивільного стану або поштою.

І найголовніше - комплексна послуга «9-В-1» буде безкоштовною!

Комфорт, якість та доступність - головні принципи у наданні послуг, які крок за кроком ми втілюємо у життя, аби українські родини витрачали час на себе, а не на бюрократичні процедури.