До уваги власників невитребуваної частки (паю) або їх спадкоємців!
З 01 січня 2019 року набули чинності зміни до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» щодо використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв)
Нерозподіленою земельною ділянкою є земельна ділянка, яка відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, що підлягають розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю).
Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа (сертифікат), що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі.
Цим законом встановлено граничний термін оформлення права власності на земельну ділянку власником невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцем. У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.
Проте власники невитребуваних земельних часток (паїв) у певних випадках все ж матимуть можливість в подальшому отримати (оформити) земельні ділянки у власність. Законодавець передбачив, що у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд за позовом власника невитребуваної земельної частки (паю) може визначити йому додатковий строк . [Закон, правда, не визначає, з яким позовом повинен буде звернутись власник паю до суду, до якого суду, і до кого має бути пред’явлений цей позов (хто виступатиме відповідачем за таким позовом)].