2 грудня - Міжнародний день боротьби за скасування рабства
Здавалося б у 21 столітті тема рабства мала б стати вже давно забутою та залишитися в минулому, але сьогодні рабство набуло сучасних відтінків і проявляється дедалі частіше у формі боргової кабали, примусового шлюбу, торгівлі людьми, сексуальної експлуатації, дитячої праці та примусового вербування дітей для використання у збройних конфліктах. Про необхідність викорінення сучасних форм рабства щорічно наголошується у рамках відзначення 2 грудня Міжнародного дня боротьби за скасування рабства. Саме у цей день 1949 року на 4-й сесії Генеральної Асамблеї ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. В України документ набрав чинності 15 лютого 1955 року. За даними ООН в світі налічувалося понад 40 мільйонів осіб, які є жертвами сучасних форм рабства, при цьому 71 % з них – жінки та дівчата.
Насамперед, рабство – це насильницьке підпорядкування однієї людини іншою або однієї групи людей іншою групою людей.
Варто зазначити, що Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод передбачено наступне: нікого не можна тримати в рабстві або підневільному стані, ніхто не може бути присилуваний виконувати примусову чи обов’язкову працю. А також Конституцією України забороняється використання примусової праці.
Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність за торгівлю людьми, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням примусу, викрадення, обману, шантажу, матеріальної чи іншої залежності потерпілого, його уразливого стану або підкупу третьої особи, яка контролює потерпілого, для отримання згоди на його експлуатацію.
Завдання Міжнародного дня боротьби за скасування рабства – заохотити об’єднання зусиль урядів, громадянського суспільства та приватного сектора, спрямованих на викорінення всіх сучасних форм рабства.
Останні Глобальні оцінки сучасного рабства, опубліковані Міжнародною організацією праці, Міжнародною організацією з міграції та міжнародною правозахисною групою Walk Free, показали, що 2021 року близько 50 мільйонів людей перебували в сучасному рабстві: 28 мільйонів – у примусовій праці та 22 мільйони – у примусових шлюбах.
Найбільше потерпають від сучасних форм рабства незаможні верстви населення, расові та етнічні меншини, а також представники корінних народів та мігранти.
Сьогодні українці, рятуючись від війни та виїжджаючи за кордон, постають перед ризиком трудового та сексуального рабства, а також торгівлі людьми. У жовтні 2022 року USAID та Міжнародною організацію з міграції в Україні було проведено національне дослідження уразливості населення до торгівлі людьми та експлуатації в умовах війни. За даними дослідження 27% респондентів погодились би прийняти хоча б одну ризиковану пропозицію щодо роботи за кордоном. 13% за кордоном та 9% в Україні готові працювати у замкнених приміщеннях без змоги вільно залишити робоче місце. 4% готові вiддати роботодавцю телефон чи iншi речi. Є й ті, хто готовий вiддати роботодавцю свiй паспорт.
Пам’ятайте, кожна людина має право на захист держави від вчинення стосовно неї рабства.
Не знаєте, як захистити себе?
Звертайтесь на «гарячі лінії»:
15-47 – цілодобова та безкоштовна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей (Державна установа «Урядовий контактний центр»);
527 – Національна гаряча лінія з консультування мігрантів та протидії торгівлі людьми (Представництво Міжнародної організації з міграції в Україні);
0 800 500 335 або на короткий номер 116 123 – «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації (Громадська організація «Ла Страда Україна»).